Δωρεά Εταιρεία Κυριάκος Ιωάννη Τσέρνος «σε μνήμη της αειμνήστου Μαρίας Καζαμία – Τσέρνου»

Η Μαρία Καζαμία-Τσέρνου γεννήθηκε στην Αθήνα το 1959. Σπούδασε στη Φιλοσοφική (Τμήμα Αρχαιολογίας και Τέχνης) και στη Θεολογική Σχολή του Α.Π.Θ. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο της Σορβόννης (Paris IV), στο γνωστικό αντικείμενο της Βυζαντινής Τέχνης, απ’ όπου και έλαβε το D.E.A. το 1987. Υπήρξε άοκνη ερευνήτρια της Βυζαντινής Αρχαιολογίας με σπουδαίο συγγραφικό έργο, ενώ δραστηριοποιήθηκε ιδιαίτερα στο χώρο της Εξωτερικής Ιεραποστολής (διετέλεσε μέλος του Διοικητικού Συλλόγου του Συνδέσμου Φίλων της Εξωτερικής Ιεραποστολής και δίδαξε στην Ορθόδοξη Θεολογική Σχολή του Κογκό).Έγραψε πλήθος βιβλίων και μελετών σχετικά με τη Βυζαντινή Αρχαιολογία και Τέχνη.

Σε μνήμη της Μαρίας Καζαμία – Τσέρνου  κατατέθηκε χρηματικό ποσό με σκοπό τη χορήγηση δύο (2) οικονομικών ενισχύσεων ύψους 1.500,00€ η κάθε μία σε προπτυχιακούς φοιτητές/τριες του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ. η μία με αποκλειστικό κριτήριο την αριστεία μεταξύ των αιτούντων και η δεύτερη με αποκλειστικό κριτήριο το χαμηλό οικογενειακό και ατομικό εισόδημα (έως 15.000,00€) μεταξύ των αιτούντων με προτεραιότητα τη στέρηση του ενός ή και των δύο γονέων και την πολυτεκνία.